Kreatin

bannery-blogeros KREA

Kreatin se běžně nachází ve svalech. Zásobuje svalové a nervové buňky energií. Kreatin je převážně využíván jako hlavní zdroj energie při zatížení během tréninku. Pokud se například snažíte o svůj maximální výkon, tak vyčerpáte svoji zásobu adenosintrifosfátu (ATP). ATP se většinou obnoví za 4-5 minut, ale je vyčerpán přibližně za 2-3 sekundy. Obnova kreatinu u každého jednotlivce trvá odlišnou dobu. Při užívání kreatinu dochází k nárůstu síly, svalové hmoty a zlepšuje se fyzická výkonnost. Prohlubuje a urychluje se regenerace po fyzické zátěži. Nedostatek kreatinu v organismu se projevuje zhoršenou výkonností a zpomalenou regenerací.


Běžné dávkování kreatinu
Dlouhodobě se dávkuje 5 gramů denně minimálně 4 týdny.
Krátkodobě se dávkuje 20 gramů denně v délce 4-5 dní a potom se přechází na dlouhodobé dávkování


Druhy kreatinu


Kreatin Monohydrát
Tento druh je nejstarší a nejefektivnější forma kreatinu, kterou lze koupit v práškové formě, v kapslích nebo v tabletách. Zároveň je kreatin monohydrát nejlevnější variantou. Ochranná německá známka Creapure® symbolizuje garanci kvality kreatinu monohydrátu.


Kreatin Ethyl Ester
Jedná se o formu kreatinu vázanou na ester. Vyznačuje se lepší stabilitou a rychlou vstřebatelností. Díky tomu kreatin nezadržuje vodu a nezvyšuje tělesnou váhu. Nelze tvrdit, že Kreatin Ethyl Ester má vyšší účinnost než klasický kreatin, protože to není podloženo exaktními studiemi.


Kreatin Hydrochlorid
Kreatin je navázán na část kyseliny chlorovodíkové. Tento kreatin není až tak často používaným suplementem, ale při provedení benchpressu a dřepu o zátěži 75 % opakovacího maxima nebyl žádný rozdíl mezi monohydrátem a hydrochloridem.


Kreatin Kre-alkalyn
Jedná se kreatin s vyšší hodnotou pH, a proto by měl odolnější při průchodu žaludkem. Při porovnání s monohydrátem je monohydrát rozhodně lepší kreatin.


Kreatin Magnesium chelát
Forma tohoto kreatin je navázaná na chelatační látku (hořčík). Výzkum, který zase porovnával monohydrát s tímto kreatinem nenašel žádné velké rozdíly. Jedinou výhodou kreatinu magnesium chelátu je, že obsahuje právě hořčík.


Kreatin citrát
Zde je kreatin navázán na sůl (citrát). Mimo dobrou rozpustnost ve vodě není ničím jiným významný.


Kreatin Malát
Kreatin Malát je navázán na sůl kyseliny jablečné. Tato forma má nepříjemnou kyselou chuť a v při porovnání s monohydrátem není efekt nijak odlišný.

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta