Proč začít se studenou sprchou?

otuz

Studená sprcha po ránu ihned po probuzení je první krok k pevnému zdraví. Na druhou stranu, kdo z vás si dobrovolně vleze pod studenou sprchu? Odpověď je prostá, většina z vás radši zvolí teplou vodu, která je rozhodně příjemnější. Ale najdou se i tací, kteří se studenou vodou sprchují pravidelně.


Výhody studené sprchy


Posilnění imunity – Pravidelná sprcha po ránu zaručuje daleko vyšší odolnost vůči různým nemocem. Pokud je tělo vystaveno chladu, tak se přirozeně snaží zahřát, zvýší metabolismus, díky čemuž dojde k aktivaci imunitního systému a tvorbě bílých krvinek. Bíle krvinky zneškodňují viry a bakterie.


Snížení stresu a úzkosti – Ranní sprcha má vliv na vaši psychiku. Po sprše se cítíte jako nový člověk, nabitý energií a pozitivními myšlenkami. Je to způsobeno zrychlenou srdeční činností a lepší cirkulací krve. Pozitivní nálada většinou trvá celý den a díky tomu jste odolní vůči stresu.
Zvýšení plodnosti – Různé studie prokázaly, že studená sprcha dokáže opravdu zvýšit počet spermií až několikanásobně. Naopak horká voda působí jako výborná mužská antikoncepce.


Zlepšuje krevní oběh – Studená voda dokáže maximálně nakopnout krevní oběh, takže důležité orgány v těle jsou dostatečně zásobovány krví. Princip je takový, že dopadem studené vody na pokožku těla dochází zúžení cév a z toho důvodu krev koluje vyšší rychlostí. Díky tomu se zvyšuje celkový výkon kardiovaskulárního systému.


Rychlejší svalová regenerace – Studenou sprchu používají často vrcholoví sportovci mezi tréninky nebo zápasy. Díky tomuto zvyku dochází ke snížení poškození i bolestivost svalstva, menší pravděpodobnosti vzniku zánětů nebo rychlejší návrat síly.

fk


Jak začít se studenou sprchou?


Pokud nejste na studenou vodu zvyklí je důležité začít pomalu, postupně a hlavně nic neuspěchat. Z počátku to může být nepříjemné, ale i tak se to snažte brát s pozitivním nadhledem.

  • V prvním týdnu zkuste jen o něco chladnější sprchu, než na jakou jste zvyklí a pokud vám to půjde hladce, tak každý den pootočte kohoutek o něco více ke studené vodě.

 

  • Zásadní je tělo pořádně prohřát horkou vodou a pak postupně ochlazovat.

 

  • Je dobré začínat se sprchováním od nohou směrem nahoru a jako poslední proud vody namiřte na krk a hlavu.

 

  • Vždy je důležité, aby bylo tělo studené vodě vystaveno nějakou dobu, protože velmi krátké opláchnutí nemá žádné účinky jako například 15 až 20 vteřinová sprcha ve studené vodě. Tuto dobu se snažte podle pocitů postupně prodlužovat.

 

  • Posledním bodem je váš správný přístup, protože na ranní sprchu byste se měli těšit a brát ji jako přínos pro vaše zdraví.

 

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta