Regenerace

bannery-blogeros

Přijde vám, že se výsledky nedostávají, tak jak by měly, i když děláte vše co máte? Možná zapomínáte na to nejdůležitější. Na regeneraci. Většina lidí spoléhá pouze na BCAA, ale to je pouze minimum, které je naprosto nedostačující. Mezi další důležité body regenerace patří:

Spánek

Kvalitní spánek při regeneraci hraje zásadní roli. Během spánku tělo produkuje anabolické hormony, opravuje svalová vlákna a odstraňuje z těla nadbytečné radikály. Kvalita spánku je důležitější než jeho délka. Před usínáním je důležité se alespoň hodinu před spaním vyvarovat koukání do mobilního telefonu, protože vyzařující modré světlo snižuje hladinu melatoninu, což způsobuje špatné usínání. Dalším problémem je nadměrná konzumace vody před spaním. To zatěžuje ledviny, které pak pracují během spánku, a to je špatně.

woman-2197947_640

Pitný režim

Dostatek pitného režimu je dalším důležitým bodem při regeneraci. Je dobré uvést, že se bavíme o vodě, které je nezbytná pro správné vstřebávání tuků, sacharidů, bílkovin nebo vitamínů. Příjem tekutin je individuální a velikou roli hraje pohlaví, tělesná hmotnost nebo roční období. Obecně platí, že 0,5 litru je na každých 15 kilogramů tělesné hmotnosti.

water-830374_640

Strava

Mezi třetí nejdůležitější bod v regeneraci svalů patří pestrá a kvalitní strava. Měla by obsahovat ideální množství bílkovin, tuků nebo sacharidů a být vyvážená. Důležité je dodržovat vhodné uspořádání jídla během dne. Například po tréninkové jídlo by se mělo skládat z bílkovin spouštějících reparační procesy a ze sacharidů, kterými se doplní zásoby glykogenu. V neposlední řadě by se nemělo zapomínat na ovoce a zeleninu.

food-366875_640

Saunování

Ve sportu je saunování velice oblíbené. Má pozitivní vliv jak na svalovou regeneraci, tak na imunitu. Saunování funguje na principu působením tepla na lidské tělo, v kterém se sníží množství červených krvinek v plazmě, díky čemuž se zvýší produkce erytropoetinu. Díky této schopnosti dojde ke zvýšení počtu červených krvinek, které pak lépe působí na spalování tuků v organismu.

women-936549_640

Strečink

Strečink je velice opomíjený, ale rozhodně má své výhody. Na začátku tréninku by měl být zařazen dynamický strečink, který je důležitý pro prevenci úrazu, zahřátí, zvýšení tepové frekvence a připravení těla na zátěž. Strečink po tréninku by neměl následovat ihned po ukončení fyzické zátěži, ale po nějaké době. V ideálním případě je vhodné protahování provést až večer.

young-woman-2699780_640


Vitamíny a minerály

V neposlední řadě jsou samozřejmě důležité vitamíny a minerály. Je důležité si uvědomit, že se starají o správnou funkci imunity a ovlivňují základní metabolické procesy těla. Například vitamín C přispívá k tvorbě kolagenu, činnosti nervové soustavy nebo snížení míry únavy. Dalším vitamínem může být vitamín D, který hraje důležitou roli v udržování správné hladiny testosteronu. Pozitivní účinky mají stejně tak zinek nebo hořčík. Lidské tělo si bohužel některé vitamíny a minerály nedokáže tvořit samo, a proto je důležité, abychom dostatek vitamínů a minerálů přijímali v potravě.

salad-2756467_640

 

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta