Mýty a fakta o cvičení

banner-blogeros-myty-fakta

Zdravý životní styl je drahý – MÝTUS

Je samozřejmé, že nějaké finanční prostředky je nutné vynaložit, ale určitě to nejsou hausnumera. Začíná to permanentkou do posilovny, sportovním oblečením nebo kvalitní a zdravou stravou. Někomu se může zdát, že i to je moc, ale pokud si to srovnáte s útratou za různé dortíky, kafíčka, nezdravá jídla nebo nákup nepotřebného oblečení, které vám následně doma přetéká ze skříní, tak se dostane na podobné, ne-li větší částky. Celé je to jen o prioritách, které si každý vytváří sám. Rozhodně vás nebude stát více peněž, když se budete víc hýbat, více spát a místo pěti piv si dáte třeba jen jedno.

obrazek_jidlo_1

Cvičit méně než hodinu nemá smysl – MÝTUS

Vždy je lepší něco než vůbec nic. I kdybyste měli na cvičení jen půl hodiny zůstanete radši sedět na zadku a nebude dělat nic, protože to nemá cenu? Tak na to tedy zapomeňte! Každá chvilka pohybu je znát a když se tyto ,, chvilky “ nasčítají určitě se posunete blíž ke své vysněné postavě. Někdy se může stát, že nestíháte dojít ani do posilovny, tak se prostě seberte a vyjděte si jen na krátkou procházku. Protáhnete tím tělo, nadýcháte se čerstvého vzduchu a spálíte i nějaké ty kalorie.

typek_obrazek_1

Tělo hubne rovnoměrně – PRAVDA

Skutečnost je taková, že tuk je spalován na všech částech těla stejně. Intenzivním cvičením břišních partií můžete zhubnout, ale existují efektivnější způsoby. Posilování vyvolává hlavně růst svalů, a tak nechtěným efektem může být naopak ještě větší objem problémových partií.

telo_obr_1

Když cvičím, musím používat protein – MÝTUS

Protein slouží jako doplněk stravy pro sportovce i obyčejné lidi. Jeho hlavním úkolem je doplnění denního příjmu bílkovin. Je ale důležité říct, že bílkoviny byste měli přijímat hlavně z běžné stravy. Po cvičení může být skvělým nástrojem k doplnění energie. Není ale podmínkou, že protein musíte používat. Stejně tak můžete bílkoviny doplnit jiným zdrojem, například tvarohem anebo vejci.

obrazek_jidlo_2

Přestanu cvičit, svaly se přemění v tuk – MÝTUS

Svaly se nemohou nikdy přeměnit v tuk, svaly se mohou pouze zmenšit. Hlavní problém je ve stravě, kde většina sportovců je zvyklá po dobu své aktivní kariéry více jíst, protože spálí více kalorií. Ale jakmile seknou se sportem, tak spoustu z nich si ani neuvědomí, že by měla upravit i právě jíž zmiňované stravovací návyky. Svaly, které tělo přestane aktivně využívat se začnou pomalu zmenšovat a nadbytečný příjem energie se začne ukládat ve formě tuků. Tudíž výsledkem ukončení sportovní kariéry je zmenšující se svalová hmota = nižší metabolismus = větší riziko ukládání tuků. Druhým možným případem je, že zůstane původní režim stravování = nadbytek energie = větší riziko ukládání tuků.

telo_obr_2

Kardio má smysl jen na lačno – MÝTUS

Někteří lidé si myslí, že kardio na lačno je ten nejlepší a nejefektivnější způsob hubnutí. Domnívají se, že když jejich organismus nebude mít k dispozici čerstvě doplněné kalorie, tak sáhne do tukových zásob. Pokud se vám dělá nevolno už z té představy a ráno před snídaní zvládnete sotva vstát z postele, nezoufejte. Vědecké studie dokazují, že ke spalování tuku dochází naprosto nezávisle na tom, co jste předtím jedli. Malá svačinka před sportovním výkonem může naopak nakopnout k většímu výkonu, a tedy i k většímu množství spálených kalorií. Na kardiu na lačno není nic špatného, pokud vám vyhovuje. Stejně tak není nic špatného na kardiu odpoledne.

beh_obr_1

Cvičení ovlivňuje náš život – PRAVDA

Spoustu lidí si myslí, že cvičením jen sníží svou hmotnost, přibere svaly a zlepší svou fyzickou kondici. Je v tom ale víc. Mezi zásadní změny patří například úprava stravování, protože si tělo řekne o kvalitnější a pestřejší stravu. Navíc po cvičení z vás opadne stres a cítíte se více uvolněně. Vyplaví se hormony štěstí (endorfiny) a vy se cítíte tak nějak šťastněji. Celkově máte více energie.

 

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta