Glykemický Index

Glykemický index - článek

Glykemický index je bezrozměrná veličina, která se značí GI. Vyjadřuje, jak rychle se z dané potraviny cukr dokáže vstřebat do krve. Vychází z toho, že glukóza má glykemický index 100. Čím rychleji se zvýší hladina glukózy v krvi, tím má daná potravina vyšší glykemický index. Jednoduché sacharidy dosahují nejvyšších hodnot a komplexní sacharidy naopak nejnižších.

 

Jaké jsou nevýhody potravin s vysokým glykemickým indexem?

Jednou z nevýhod potravin s vysokým glykemickým indexem je, že velice brzy po jídle dostaneme hlad a chuť na sladké jídlo. Proč? Hladina glukózy (cukru) v krvi po sladkém jídle vyskočí do astronomických hodnot, ale také rychle klesá. Klasicky nám po sladkém jídle krátkodobě narůstá energie, ale po chvíli strmě klesá a my se cítíme unavení. Takové časté výkyvy nejsou pro tělo ideální. 

 Glykemický index - doplňující obrázek

Sníme cukr, co se děje dál?

Buňky v těle pro své fungování potřebují glukózu. Pokud sníme potravinu obsahující sacharidy, zvýší se nám přechodně glykémie (tzn. hodnoty glukózy v krvi). Zde přichází na řadu hormon inzulin. Inzulin se stará o to, aby glukóza přešla z krve k potřebným buňkám, aby měly energii.

 Glykemický index - doplňující obrázek 2

Je lepší při snižování tuků v těle používat potraviny s nízkým glykemickým indexem? 

Je vhodné je zařadit, každopádně to není jediná cesta k úspěchu. Klíčový je kalorický deficit. Při redukci hmotnosti je ale vhodné nahradit jednoduché sacharidy těmi složitějšími. Pokud sníte potravinu s nižším glykemickým indexem, hodnota cukru se vám v krvi rapidně nezvýší, tím pádem nedochází k výše zmiňovaným výkyvům (a třeba následným chutím na sladké).

 

Pro srovnání: Potraviny a jejich glykemický index

 

Pivo 110
Brambory pečené v troubě 95
Med 90
Coca Cola 70
Banán 65
Zmrzlina 60
Hroznové víno 40
Pomeranč 35
Párky 27

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta