Glykemický Index

Glykemický index - článek

Glykemický index je bezrozměrná veličina, která se značí GI. Vyjadřuje, jak rychle se z dané potraviny cukr dokáže vstřebat do krve. Vychází z toho, že glukóza má glykemický index 100. Čím rychleji se zvýší hladina glukózy v krvi, tím má daná potravina vyšší glykemický index. Jednoduché sacharidy dosahují nejvyšších hodnot a komplexní sacharidy naopak nejnižších.

 

Jaké jsou nevýhody potravin s vysokým glykemickým indexem?

Jednou z nevýhod potravin s vysokým glykemickým indexem je, že velice brzy po jídle dostaneme hlad a chuť na sladké jídlo. Proč? Hladina glukózy (cukru) v krvi po sladkém jídle vyskočí do astronomických hodnot, ale také rychle klesá. Klasicky nám po sladkém jídle krátkodobě narůstá energie, ale po chvíli strmě klesá a my se cítíme unavení. Takové časté výkyvy nejsou pro tělo ideální. 

 Glykemický index - doplňující obrázek

Sníme cukr, co se děje dál?

Buňky v těle pro své fungování potřebují glukózu. Pokud sníme potravinu obsahující sacharidy, zvýší se nám přechodně glykémie (tzn. hodnoty glukózy v krvi). Zde přichází na řadu hormon inzulin. Inzulin se stará o to, aby glukóza přešla z krve k potřebným buňkám, aby měly energii.

 Glykemický index - doplňující obrázek 2

Je lepší při snižování tuků v těle používat potraviny s nízkým glykemickým indexem? 

Je vhodné je zařadit, každopádně to není jediná cesta k úspěchu. Klíčový je kalorický deficit. Při redukci hmotnosti je ale vhodné nahradit jednoduché sacharidy těmi složitějšími. Pokud sníte potravinu s nižším glykemickým indexem, hodnota cukru se vám v krvi rapidně nezvýší, tím pádem nedochází k výše zmiňovaným výkyvům (a třeba následným chutím na sladké).

 

Pro srovnání: Potraviny a jejich glykemický index

 

Pivo 110
Brambory pečené v troubě 95
Med 90
Coca Cola 70
Banán 65
Zmrzlina 60
Hroznové víno 40
Pomeranč 35
Párky 27

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení