Překvapující fakta o kávě

Překvapující fakta o kávě - článek

Káva je velice populární nápoj po celém světě a spoustu z nás si ráno bez kávy nedokáže představit. A proč ji všichni tak milujeme? Po kávě pociťujeme nárůst energie a často si ji spojujeme s námi oblíbenými rituály. V dnešní době poukazují různé studie na blahodárné účinky kávy, například snížení rizika srdečních chorob, zlepšení paměti a lepší sportovní výkon.

S kofeinem se to ale nesmí přehánět, všechny výše zmíněné účinky by pak byly kontraproduktivní. Doporučená dávka kofeinu na den je do 400 mg, to odpovídá asi 4 šálkům kávy. Kofein se vyplavuje ještě dalších 6 hodin, proto není dobré si dávat své oblíbené espresso v sedm hodin večer.

Káva je ovoce

Kávová zrna rostou na stromech. Mají velikost hroznu a rostou ve svazcích na kávovníku. Když jsou bobule kávy syrové, tak mají zelenou barvu. Při dozrávání se barva mění do červena.

Káva 1 - článek

Káva a (de)hydratace

Víte, že voda, která se v kavárnách dává ke kávě, slouží k tomu, aby si zákazník pročistil a neutralizoval chuťové pohárky? Bonusem je doplnění příjmu tekutin.

V uplynulých letech se stovky vědců zaobírali studií kávy a zjistili, že při požití do 4 - 5 šálků denně (420 mg kofeinu) nemá káva na hydrataci žádný vliv. Ale i tak je potřebné hlídat si dostatečný pitný režim.

Je káva stimulant sportovního výkonu?

Po vypití hrnku kávy se zlepšuje vytrvalost při různých aktivitách. Kofein oddaluje únavu, zvyšuje činnost srdce i tepovou frekvenci, takže může mít nejen vytrvalostní účinek, ale i napomáhá uvolňovat mastné kyseliny do krve, tím se šetří svalový glykogen. To znamená možnost déle cvičit s nezměněnou intenzitou.

Káva 2 - článek

Kofein v nápojích

Kávové nápoje obsahují různé množství kofeinu. Rozhodující bude druh kávy a přípravě. Arabica nebo robusta? Robusta obsahuje kofeinu více, proto po ní sáhněte, pokud stojíte o ,,silný kafe”. A jak je to tedy s kofeinem v našich oblíbených nápojích? Espresso obsahuje asi 77 mg kofeinu, taktéž cappuccino, které obsahuje 1 shot espressa. Ve filtrované kávě je kofeinu zhruba dvakrát více. Překvapivě hodně kofeinu obsahují ale i černé a zelené čaje, podle kvality ho mohou obsahovat až 60 mg.

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení