Překvapující fakta o kávě

Překvapující fakta o kávě - článek

Káva je velice populární nápoj po celém světě a spoustu z nás si ráno bez kávy nedokáže představit. A proč ji všichni tak milujeme? Po kávě pociťujeme nárůst energie a často si ji spojujeme s námi oblíbenými rituály. V dnešní době poukazují různé studie na blahodárné účinky kávy, například snížení rizika srdečních chorob, zlepšení paměti a lepší sportovní výkon.

S kofeinem se to ale nesmí přehánět, všechny výše zmíněné účinky by pak byly kontraproduktivní. Doporučená dávka kofeinu na den je do 400 mg, to odpovídá asi 4 šálkům kávy. Kofein se vyplavuje ještě dalších 6 hodin, proto není dobré si dávat své oblíbené espresso v sedm hodin večer.

Káva je ovoce

Kávová zrna rostou na stromech. Mají velikost hroznu a rostou ve svazcích na kávovníku. Když jsou bobule kávy syrové, tak mají zelenou barvu. Při dozrávání se barva mění do červena.

Káva 1 - článek

Káva a (de)hydratace

Víte, že voda, která se v kavárnách dává ke kávě, slouží k tomu, aby si zákazník pročistil a neutralizoval chuťové pohárky? Bonusem je doplnění příjmu tekutin.

V uplynulých letech se stovky vědců zaobírali studií kávy a zjistili, že při požití do 4 - 5 šálků denně (420 mg kofeinu) nemá káva na hydrataci žádný vliv. Ale i tak je potřebné hlídat si dostatečný pitný režim.

Je káva stimulant sportovního výkonu?

Po vypití hrnku kávy se zlepšuje vytrvalost při různých aktivitách. Kofein oddaluje únavu, zvyšuje činnost srdce i tepovou frekvenci, takže může mít nejen vytrvalostní účinek, ale i napomáhá uvolňovat mastné kyseliny do krve, tím se šetří svalový glykogen. To znamená možnost déle cvičit s nezměněnou intenzitou.

Káva 2 - článek

Kofein v nápojích

Kávové nápoje obsahují různé množství kofeinu. Rozhodující bude druh kávy a přípravě. Arabica nebo robusta? Robusta obsahuje kofeinu více, proto po ní sáhněte, pokud stojíte o ,,silný kafe”. A jak je to tedy s kofeinem v našich oblíbených nápojích? Espresso obsahuje asi 77 mg kofeinu, taktéž cappuccino, které obsahuje 1 shot espressa. Ve filtrované kávě je kofeinu zhruba dvakrát více. Překvapivě hodně kofeinu obsahují ale i černé a zelené čaje, podle kvality ho mohou obsahovat až 60 mg.

Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta