Alkohol a cvičení

Alkohol úvod - článek

Cvičení v kombinaci s alkoholem je poslední dobou častým tématem. Pití alkoholu může být pro řadu z nás pouze příležitostní záležitostí, ale pro někoho běžnou rutinou. Proto je dobré si říct, jak naše tělo právě alkoholem ovlivňováno.

Na začátku je dobré zmínit hlavně některá negativa samotného alkoholu. Mezi nejpodstatnější negativa patří ovlivnění produkce hormonů, dehydratace, špatné vstřebávání vitamínů a minerálů nebo značně zhoršená regenerace. Některé z nich si rovnou více přiblížíme.

Dehydratace

Ač vám to může přijít nemožné, tak i když je alkohol tekutina, tak způsobuje dehydrataci. Jak k tomu dochází? Zablokuje se antidiuretický hormon, který následně nemůže působit na ledviny a ty produkují ve zvýšené míře moč. U tvrdého alkoholu je tento efekt ještě více podpořen, jelikož přijímáte daleko menší objem vody, než u vína nebo piva. Tudíž je důležité během pití alkoholu popíjet čistou vodu.

Alkohol 1 - článek

Regenerace

Dalším z nepřízních účinků alkoholu je ovlivnění regenerace po cvičení. Tělo se na prvním místě snaží ze sebe odstraňovat a vylučovat alkohol. Tím pádem ostatní procesy (jako  regenerace) zastavuje.

Vstřebávání vitamínů a minerálů

Jedná se hlavně o špatné vstřebávání vitamínů ze skupiny B a kyseliny askorbové. Při požití alkoholu jsou játra primárně nastavena na přeměnu ethanolu na acetát a díky tomu nemají čas zpracovávat zmíněné vitamíny.

Alkohol 2 - článek

Hormony

Konzumace alkoholu ovlivňuje nedostatečnou nebo naopak nadprůměrnou produkci hormonů v těle. Patří mezi ně testosteron, růstový hormon a stresový hormon kortizol. Co se týče testosteronu, tak ze studií vychází, že se při požití 1,5 g alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti snižuje testosteron až o 23 %. Růstový hormon, který je nejvíce produkován během spánku se může díky alkoholu snížit až o 70 %. Poslední hormon kortizol se čtyři hodiny po požití alkoholu může zvýšit až o 150 %, což může způsobit vysoký krevní tlak a rozvoj cukrovky.

Z dnešního článku značně vypovídá, že alkohol nám v cestě za úspěchem a ke zdraví moc nepomůže, takže nejlepší je úplně abstinovat. Jenže kdo z nás by to dokázal dodržet na 100 %? Pravděpodobně málo jedinců. Proto je dobré pamatovat na zdravou míru. Ideální je dodržovat maximální denní porci alkoholu 20 gramů, což odpovídá 2 dcl červeného vína a zcela se vyhýbat úplnému opíjení.

 Sledujte nás:
beason-fb  beason-insta